Kurier Allerhanda

Adres e-mail:


O Instytucie

"Stworzenie pozauniwersyteckiego instytutu badawczego może znakomicie połączyć środowisko naukowe zajmujące się prawem handlowym i aktywnych naukowo przedstawicieli praktyki prawniczej (...). Imię Profesora Maurycego Allerhanda (...) łączy tradycje polskiego prawa handlowego z jego obecnością w zmieniających się formach prawnych działalności gospodarczej na forum europejskim i światowym."

prof. Wojciech Katner

Powstała Sekcja Rozwiązywania Sporów

27 września 2013

Mamy przyjemność poinformować, że w Instytucie Allerhanda utworzona została kolejna sekcja naukowa – Sekcja Rozwiązywania Sporów. Powstanie nowej jednostki jest pokłosiem czerwcowego Polskiego Kongresu Sporów Sądowych, Mediacji i Arbitrażu 2013. Przewodniczącym Sekcji został adw. Kamil Zawicki, funkcję sekretarza pełni Pani  Karolina Alama-Osmólska.

 

W zakresie zainteresowania Sekcji leżą postępowania sądowe przed sądami powszechnymi, arbitraż handlowy i inwestycyjny, mediacja, koncyliacja oraz inne alternatywne metody rozwiązywania sporów.  Intencją pomysłodawców Sekcji jest stworzenie forum dyskusyjnego, organizacyjnego i badawczego dla wszelkiego rodzaju inicjatyw, projektów naukowych,  w tym międzynarodowych i prawnoporównawczych,  konferencji, szkoleń i publikacji, mieszczących się w wyżej wskazanym zakresie.

- Chcemy analizować sytuacje sporne i metody ich rozwiązywania zarówno od strony czysto prawnej, jak również praktycznej, biznesowej, psychologicznej i  socjologicznej - deklaruje Przewodniczący Sekcji, Kamil Zawicki. - Ambicją Sekcji jest stworzenie centrum opiniotwórczego, zabierającego głos w debacie publicznej i współdziałającego w przygotowywaniu nowych rozwiązań legislacyjnych i systemowych.

Jednostka jest otwarta dla nowych członków, warunkiem przystąpienia do Sekcji Rozwiązywania Sporów jest aktualne członkostwo Towarzystwa Akademickiego Instytutu Allerhanda.  Zgłoszenia obejmujące CV i list przewodni należy przesłać na ręce Sekretarz Sekcji Karoliny Alama-Osmólskiej, na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .

Na stronie Instytutu powstała specjalna zakładka poświęcona działalności Sekcji, w której można znaleźć dokumenty z zakresu sporów sądowych, mediacji i arbitrażu oraz informacje o wydarzeniach, w które angażują się członkowie Sekcji. Wśród zapowiadanych wydarzeń są organizowane przez Instytut Allerhanda i Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych warsztaty wzmacniające kompetencje organizacji pozarządowych „Wytyczne OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych. Odpowiedzialny biznes w kontekście globalnym”, które odbędą się 4 października w Krakowie. W trakcie warsztatów Członkinie Sekcji Katarzyna Sawicka oraz Karolina Alama-Osmólska poprowadzą panel „Rola mediacji w procedurze skargowej OECD - iluzja czy szansa?”. Z kolei 23 października Kamil Zawicki poprowadzi seminarium, którego przedmiotem będzie pytanie o konieczność nowelizacji prawa arbitrażowego w Polsce. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Instytutu.

Członkowie Sekcji proponują ponadto otwartą dyskusję najaktualniejszych i kontrowersyjnych tematów z zakresu postępowań sądowych, arbitrażu i innych form ADR , która być może pozwoli na wypracowanie nowych, funkcjonalnych rozwiązań. Zapraszamy do udziału w dyskusji w specjalnie stworzonej grupie dyskusyjnej na portalu Facebook: dołącz do grupy.