Kurier Allerhanda

Adres e-mail:


O Instytucie

„Okres powojenny nie sprzyjał docenieniu polskiej myśli prawniczej międzywojnia i dzieła kodyfikacji prawa, jakie wówczas nastąpiło. (...) Jednym z najwybitniejszych jurystów-kodyfikatorów był Maurycy Allerhand, profesor najsilniejszego ówczesnego polskiego naukowego ośrodka prawniczego, Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. (...) Jest bez wątpienia bardzo dobrym patronem dla instytutu zaawansowanych studiów prawnych”.

dr Adam Redzik

Powstała Sekcja Rozwiązywania Sporów

27 września 2013

Mamy przyjemność poinformować, że w Instytucie Allerhanda utworzona została kolejna sekcja naukowa – Sekcja Rozwiązywania Sporów. Powstanie nowej jednostki jest pokłosiem czerwcowego Polskiego Kongresu Sporów Sądowych, Mediacji i Arbitrażu 2013. Przewodniczącym Sekcji został adw. Kamil Zawicki, funkcję sekretarza pełni Pani  Karolina Alama-Osmólska.

 

W zakresie zainteresowania Sekcji leżą postępowania sądowe przed sądami powszechnymi, arbitraż handlowy i inwestycyjny, mediacja, koncyliacja oraz inne alternatywne metody rozwiązywania sporów.  Intencją pomysłodawców Sekcji jest stworzenie forum dyskusyjnego, organizacyjnego i badawczego dla wszelkiego rodzaju inicjatyw, projektów naukowych,  w tym międzynarodowych i prawnoporównawczych,  konferencji, szkoleń i publikacji, mieszczących się w wyżej wskazanym zakresie.

- Chcemy analizować sytuacje sporne i metody ich rozwiązywania zarówno od strony czysto prawnej, jak również praktycznej, biznesowej, psychologicznej i  socjologicznej - deklaruje Przewodniczący Sekcji, Kamil Zawicki. - Ambicją Sekcji jest stworzenie centrum opiniotwórczego, zabierającego głos w debacie publicznej i współdziałającego w przygotowywaniu nowych rozwiązań legislacyjnych i systemowych.

Jednostka jest otwarta dla nowych członków, warunkiem przystąpienia do Sekcji Rozwiązywania Sporów jest aktualne członkostwo Towarzystwa Akademickiego Instytutu Allerhanda.  Zgłoszenia obejmujące CV i list przewodni należy przesłać na ręce Sekretarz Sekcji Karoliny Alama-Osmólskiej, na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .

Na stronie Instytutu powstała specjalna zakładka poświęcona działalności Sekcji, w której można znaleźć dokumenty z zakresu sporów sądowych, mediacji i arbitrażu oraz informacje o wydarzeniach, w które angażują się członkowie Sekcji. Wśród zapowiadanych wydarzeń są organizowane przez Instytut Allerhanda i Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych warsztaty wzmacniające kompetencje organizacji pozarządowych „Wytyczne OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych. Odpowiedzialny biznes w kontekście globalnym”, które odbędą się 4 października w Krakowie. W trakcie warsztatów Członkinie Sekcji Katarzyna Sawicka oraz Karolina Alama-Osmólska poprowadzą panel „Rola mediacji w procedurze skargowej OECD - iluzja czy szansa?”. Z kolei 23 października Kamil Zawicki poprowadzi seminarium, którego przedmiotem będzie pytanie o konieczność nowelizacji prawa arbitrażowego w Polsce. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Instytutu.

Członkowie Sekcji proponują ponadto otwartą dyskusję najaktualniejszych i kontrowersyjnych tematów z zakresu postępowań sądowych, arbitrażu i innych form ADR , która być może pozwoli na wypracowanie nowych, funkcjonalnych rozwiązań. Zapraszamy do udziału w dyskusji w specjalnie stworzonej grupie dyskusyjnej na portalu Facebook: dołącz do grupy.