Kurier Allerhanda

Adres e-mail:


O Instytucie

"Chciałbym, aby zgodnie z tradycją wielokulturowego środowiska akademickiego, jakie reprezentował Profesor Maurycy Allerhand, działalność instytutu Jego imienia sprzyjała otwieraniu się polskiej nauki prawa na współpracę z ośrodkami myśli prawniczej w krajach leżących dziś za wschodnią granicą Unii Europejskiej."

prof. Grzegorz Domański

Dr Leszek Allerhand - in memoriam

5 czerwca 2018r.

Serdecznie zapraszamy na wieczór wspomnień o dr. Leszku Allerhandzie, wnuku Patrona Instytutu, Maurycego Allerhanda, Spotkanie odbędzie się 12 czerwca o godz. 18:00 w siedzibie Fundacji Judaica na ul. Meiselsa 17 w Krakowie.

Leszek Allerhand (1931 - 2018) był jedynym dzieckiem w rodzinie adwokata dr. Joachima Allerhanda (1897–1970) – syna Maurycego – oraz Zinajdy z Rubinsteinów (1908-1978). Po traumatycznych przeżyciach związanych z okupacją wyjechał wraz z ojcem i matką do Krakowa. Tu ukończył Akademię Medyczną. W 1961 r. zamieszkał w Zakopanem. Leszek Allerhand był doktorem nauk medycznych, lekarzem chorób wewnętrznych, ordynatorem Oddziału Chorób Płuc w Zakopanem. Przez wiele lat był głównym lekarzem kadry narodowej biegaczy i biegaczek Polskiego Związku Narciarskiego.

W ostatnim dwudziestoleciu poświęcił się rodzinnemu Lwowowi oraz pamięci dziadka, którego niemal cudem ocalałe zapiski dotarły do niego w latach dziewięćdziesiątych XX w. Swoje wspomnienia spisał w latach 2001-2002 i uzupełnił na przełomie 2010 i 2011 roku. Przeżyciom doby Holokaustu oraz dziadkowi Maurycemu poświecił też trzy filmy - Pasja życia, Piękne ulice i Zapiski z tamtego świata.

W 2010 r. wydał bogato ilustrowany album Żydzi Lwowa. Opowieść. Spotkanie będzie okazją do nabycia ostatnich egzemplarzy monografii.

Państwa uwadze polecamy także wydane 2011 r. "Zapiski z tamtego świata" - dwie (częściowo równoległe) relacje z Zagłady we Lwowie oparte na dzienniku profesora oraz wspomnieniach Leszka Allerhanda. Zainteresowanych nabyciem publikacji zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z Instytutem.

Leszek Allerhand był jednym z fundatorów Instytutu Allerhanda.