Kurier Allerhanda

Adres e-mail:


O Instytucie

„Okres powojenny nie sprzyjał docenieniu polskiej myśli prawniczej międzywojnia i dzieła kodyfikacji prawa, jakie wówczas nastąpiło. (...) Jednym z najwybitniejszych jurystów-kodyfikatorów był Maurycy Allerhand, profesor najsilniejszego ówczesnego polskiego naukowego ośrodka prawniczego, Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. (...) Jest bez wątpienia bardzo dobrym patronem dla instytutu zaawansowanych studiów prawnych”.

dr Adam Redzik

Dr Leszek Allerhand - in memoriam

5 czerwca 2018r.

Serdecznie zapraszamy na wieczór wspomnień o dr. Leszku Allerhandzie, wnuku Patrona Instytutu, Maurycego Allerhanda, Spotkanie odbędzie się 12 czerwca o godz. 18:00 w siedzibie Fundacji Judaica na ul. Meiselsa 17 w Krakowie.

Leszek Allerhand (1931 - 2018) był jedynym dzieckiem w rodzinie adwokata dr. Joachima Allerhanda (1897–1970) – syna Maurycego – oraz Zinajdy z Rubinsteinów (1908-1978). Po traumatycznych przeżyciach związanych z okupacją wyjechał wraz z ojcem i matką do Krakowa. Tu ukończył Akademię Medyczną. W 1961 r. zamieszkał w Zakopanem. Leszek Allerhand był doktorem nauk medycznych, lekarzem chorób wewnętrznych, ordynatorem Oddziału Chorób Płuc w Zakopanem. Przez wiele lat był głównym lekarzem kadry narodowej biegaczy i biegaczek Polskiego Związku Narciarskiego.

W ostatnim dwudziestoleciu poświęcił się rodzinnemu Lwowowi oraz pamięci dziadka, którego niemal cudem ocalałe zapiski dotarły do niego w latach dziewięćdziesiątych XX w. Swoje wspomnienia spisał w latach 2001-2002 i uzupełnił na przełomie 2010 i 2011 roku. Przeżyciom doby Holokaustu oraz dziadkowi Maurycemu poświecił też trzy filmy - Pasja życia, Piękne ulice i Zapiski z tamtego świata.

W 2010 r. wydał bogato ilustrowany album Żydzi Lwowa. Opowieść. Spotkanie będzie okazją do nabycia ostatnich egzemplarzy monografii.

Państwa uwadze polecamy także wydane 2011 r. "Zapiski z tamtego świata" - dwie (częściowo równoległe) relacje z Zagłady we Lwowie oparte na dzienniku profesora oraz wspomnieniach Leszka Allerhanda. Zainteresowanych nabyciem publikacji zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z Instytutem.

Leszek Allerhand był jednym z fundatorów Instytutu Allerhanda.